Start Strona główna lista artykułów Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach zostaje

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach zostaje Drukuj
piątek, 01 czerwca 2018 12:00

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Katowicach uchylił w czwartek decyzję wojewody śląskiego zmieniającą patrona placu Wilhelma Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

Plac Wilhelma Szewczyka został zmieniony w grudniu 2017 na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Decyzja wojewody podyktowana była wytycznymi tzw ustawy dekomunizacyjnej nakazującej zmianę nazw placów i ulic, których patronami są działacze PRL. Wilhelm Szewczyk został negatywnie zweryfikowany przez IPN i wpisany na listę patronów do zmiany. Plac Szewczyka został zmieniony na plac Kaczyńskich - mieszkańcy Katowic wyszli na ulice - „ to nie był komunista, zrobił bardzo dużo dla Śląska”.

Jak zaznaczył sędzia sprawozdawca, kluczowa jest ocena, czy dana osoba jest symbolem ustroju komunistycznego czy jedynie elementem funkcjonowania systemu. Szewczyk symbolem komunizmu nie jest stąd decyzja o uchyleniu decyzji wojewody Jarosława Wieczorka.

 
Copyright © 2020 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Jakość powietrza na 1000-leciu