Start Strona główna lista artykułów Spotkanie wokół Osiedla Tysiąclecie oraz architektury powojennego modernizmu

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Spotkanie wokół Osiedla Tysiąclecie oraz architektury powojennego modernizmu Drukuj
wtorek, 11 września 2018 07:27

Zachęcamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa, największego w Europie wydarzenia promującego dziedzictwo kulturowe.

 

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców. 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.


15 września zapraszamy na wykład, zwiedzanie i poznawanie ciekawego historycznie i krajobrazowo miejsca w Katowicach, tj. Osiedla Tysiąclecie. Program imprezy rozpocznie wykład o godz. 11.00 w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 25 przy ul. Bolesława Chrobrego 2. Prelekcję na temat architektury powojennego modernizmu w Katowicach oraz historii powstania dzielnicy Tysiąclecie, a po niej spacer alejkami tzw. Górnego Osiedla poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny (historyk architektury z PŚ). Dowiemy się, m.in. jak tworzyła się marka duetu architektów Osiedla Tysiąclecie, Henryka Buszko i Aleksandra Franty.

Spotkanie zakończy wernisaż wystawy fotograficznej złożonej z historycznych i współczesnych zdjęć Osiedla Tysiąclecie, który odbędzie się na terenie Dyrekcji Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8. Wernisażowi będzie towarzyszyła akcja artystyczna Biblioteki Śląskiej, realizowana przez Irenę Izabellę Imańską z Domu Oświatowego przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowo zachęcamy do udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym, adresowanym do dzieci i młodzieży pt. Znajdź mnie, który trwa od 8 czerwca do 31 sierpnia, a rozdanie nagród odbędzie się podczas EDD. Jest to swoisty test na pamięć, spostrzegawczość i wytrwałość w tropieniu śladów ostatnich 100 lat historii Katowic. Organizatorzy proponują zabawę w lokalizowanie zamieszczonych w kolorowym indeksie 22 miejsc na terenie miasta, w oparciu o detale architektoniczne budowli.

 

16 września zapraszamy na wykład o godz. 13.00 w Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastów 20, dotyczący architektury powojennego modernizmu w Katowicach i dziejów budowy dzielnicy Tysiąclecie. Prelekcję, a po niej spacer po osiedlu poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny (historyk architektury z Politechniki Śląskiej). Dowiemy się, m.in. jak tworzyła się marka duetu architektów Osiedla Tysiąclecia, Henryka Buszko i Aleksandra Franty.

Spotkanie zakończy wernisaż wystawy fotograficznej złożonej z historycznych i współczesnych zdjęć Osiedla Tysiąclecia, który odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 przy al. B. Krzywoustego 11 (stare zdjęcia Osiedla Tysiąclecia i wcześniejsze Bederowca prosimy przynosić do Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastów 20, w dniu 9 września w godzinach 9.00-15.00 w celu zeskanowania).


Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Źródło: edd.nid.pl

 
Copyright © 2020 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Jakość powietrza na 1000-leciu