Start Strona główna lista artykułów Konferencja na temat prawnej i faktycznej pozycji polskiej spółdzielczości

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Konferencja na temat prawnej i faktycznej pozycji polskiej spółdzielczości Drukuj
piątek, 30 maja 2014 10:16

Od połowy lat 90. w Sejmie RP składane są kolejne projekty ustaw spółdzielczych. Większość proponowanych zmian szkodzi spółdzielcom – powiedział Jerzy Jankowski, prezes Związku rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP podczas konferencji zorganizowanej tenże związek w gmachu Sejmu RP.

Jerzy Jankowski w swojej wypowiedzi podkreślił, że większość tych propozycji jest sprzeczna z Międzynarodowymi Zasadami Spółdzielczości (MZS) i prawami Unii Europejskiej. Jako przykład podał m.in. narzucony przez prawo obowiązek organizowania walnego zgromadzenia w spółdzielni. Mówił też o naruszaniu zasad demokracji w spółdzielniach mieszkaniowych i ograniczaniu wpływu członków na zarządzanie spółdzielnią oraz ingerencji państwa w spółdzielczą autonomię i samorządność.

- Niezgodne z definicją spółdzielni jest tworzenie wraz z wyodrębnieniem pierwszego lokalu organizacji wspólnotowych – powiedział J. Jankowski. Szef ZR SM RP i Krajowej Rady Spółdzielczości podczas konferencji poinformował, że z inicjatywy Krajowej Rady Spółdzielczości odbyło się Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (Cooperatives Europe), generalną uchwałę, wspierającą nowelizację legislacji spółdzielczych w Europie. W uchwale tej stwierdzono: w wielu krajach Europy dokonywany jest przegląd legislacji spółdzielczej. Jest to pożądany proces w celu stworzenia nowoczesnych i postępowych ustaw wspierających rozwój spółdzielczości w całej Europie. Jednocześnie, w szeregu krajów europejskich, takich jak np. Polska, niektóre nowelizacje zmierzają do ograniczenia samorządności spółdzielni. W tej samej uchwale znalazł się także zapis, że spółdzielnie mieszkaniowe są przedsiębiorstwami, będącymi własnością ich członków i stosującymi się do siedmiu Zasad Spółdzielczych ustalonych przez Międzynarodowy Związek Spółdzielczy:

 

  1. Dobrowolnego i otwartego członkostwa
  2. Demokratycznej kontroli członkowskiej
  3. Ekonomicznego uczestnictwa członków
  4. Autonomii i niezależności
  5. Edukacji, szkolenia i informacji
  6. Współpracy między spółdzielniami
  7. Troski o społeczność lokalną.

W opinii ZR SM RP dokonująca się w Polsce rewizja ustaw spółdzielczych pozostaje w sprzeczności z każdą z Międzynarodowych Zasad Spółdzielczych (MZS), dlatego też niezwykle istotne jest, aby MZS stały się normami prawa europejskiego, oraz by były bezpośrednio skuteczne w każdym kraju UE, w tym w Polsce. - Obecnie zasady te nie stanowią norm prawa międzynarodowego i nie są źródłem prawa w rozumieniu przepisów Konstytucji RP – stwierdził Jerzy Jankowski. I dodał, że tylko w ten sposób można przeciwdziałać likwidacji spółdzielczości w Polsce oraz w innych krajach Europy.

Obecny na konferencji prof. Bohdan Zdziennicki – b. prezes Trybunału Konstytucyjnego RP przypomniał, że najważniejsze nowelizacje oprawa spółdzielczego miały miejsce w 2000 r. i w 2007. Wprowadzone nowelizacjami zmiany w opinii Profesora wywołały lawinę sporów i wniosków do TK, w których kwestionowano rzeczone rozwiązania jako niezgodne z zapisami Konstytucji RP. – jestem krytyczny wobec zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych – powiedział B. Zdziennicki. - Wyraziłem nawet na ten temat odrębne zdanie. Art. 75, ustęp 1 Konstytucji zawiera zapis, że wszystkie prawne formy własności mają być traktowane równorzędnie. Natomiast art. 64 i 21 – poświęcone ochronie własności – mówią o ochronie każdej własności, w tym spółdzielczej. Nie ma wykluczenia. Te dwa artykuły dowodzą, że zapisy ustawy z 2000 roku, mówiące o stopniowym wygaszaniu spółdzielni mieszkaniowych są niezgodne z prawem.

O problemach z zapisami Prawa spółdzielczego, ich jasnością i czytelnością mówił również prof. Andrzej Bałaban z Uniwersytetu Szczecińskiego. – Prawo spółdzielcze przestało być prawem – mówił Profesor.  – Konieczne są prace legislacyjne nad tym prawem, bo ręce opadają zarówno teoretykom, jak i praktykom prawa.  A Trybunał Konstytucyjny RP staje się trzecią izbą parlamentu. Na TK nie bardzo jednak możemy liczyć, ze względu na to, że Trybunał działa na wniosek. Potem jest czas oczekiwania na wyrok, który zapada średnio po upływie 2 lat od złożenia wniosku. Tracimy więc czas! Jeśli nawet Trybunał uzna zaskarżone zapisy za niekonstytucyjne, to do czasu wydania wyroku obowiązuje tzw. domniemanie braku sprzeczności i spółdzielczość funkcjonuje pod rządami obowiązującej ustawy, co czyni niepowetowane szkody – mówi prof. Bałaban i dodaje: dzisiaj ustawodawca jest bezkarny.

W sprawie zainicjowania działań na rzecz nadania Międzynarodowym Zasadom Spółdzielczym mocy prawnej równej prawu UE, zarówno w Traktatach UE, jak i w aktach prawa pochodnego z mocą bezpośrednio skuteczną w każdym z krajów członkowskich, zebrani na konferencji członkowie obu związków rewizyjnych podpisali Apel uczestników Konferencji nt. ”Prawnej i faktycznej pozycji polskiej spółdzielczości, skierowany do v-ce prezydenta Komisji Europejskiej Antonio Tajani.

 

Żródło: http://www.administrator24.info/artykul/id6262,konferencja-na-temat-prawnej-i-faktycznej-pozycji-polskiej-spoldzielczosci

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.