Start Strona główna lista artykułów Miał być preferencyjny, w rzeczywistości ograniczył własność

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Miał być preferencyjny, w rzeczywistości ograniczył własność Drukuj
środa, 23 lipca 2014 07:52

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra transportu i budownictwa w sprawie mieszkań wybudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe przy udziale preferencyjnego kredytu udzielonego przez BGK.

Powodem wystąpienia były napływające do biura skargi obywateli i organizacji spółdzielni mieszkaniowych, których przedmiotem jest problem niespójnych regulacji prawnych obowiązujących w kwestii przekształcania praw do lokali mieszkalnych wybudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe z udziałem środków pochodzących z kredytu udzielonego przez BGK.

W ocenie rzecznika, wobec utrzymania przez ustawodawcę zakazów wynikających z przepisów ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego i niektórych innych ustaw, prawna dopuszczalność wyodrębnienia na własność spółdzielczych lokali mieszkalnych wybudowanych z udziałem środków pochodzących z kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego lub w ramach realizacji rządowych programów popierania budownictwa mieszkaniowego, może budzić wątpliwości. Co istotne, konsekwencją naruszenia zakazów wynikających z tych przepisów jest nieważność czynności prawnej.

Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej nie podzielił wątpliwości rzecznika. Niemniej jednak w prowadzonej korespondencji resort zapowiedział podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych.

Do chwili obecnej jednak stan niespójności regulacji prawnych nie został wyeliminowany, a problem ten nadal sygnalizowany jest w środkach masowego przekazu.

Zdaniem rzecznika opisana sytuacja wprowadza stan niepewności co do zakresu uprawnień przyznanych określonej grupie obywateli, którzy liczyli na otwarcie im drogi do wykupienia na własność zajmowanych spółdzielczych lokali mieszkalnych. - Stan taki może być uznany za naruszający zasadę zaufania do państwa i stanowionego prawa - zaznaczył.

W związku z powyższym rzecznik ponownie przedstawił opisany problem z prośbą o rozważenie konieczności podjęcia działań legislacyjnych celem jego wyeliminowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich

Źródło: www.rp.pl

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.