Start Strona główna lista artykułów Mieszkańcy fundamentem Spółdzielni

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Mieszkańcy fundamentem Spółdzielni Drukuj
wtorek, 10 lutego 2015 08:09

Jednym z warunków udanych zbiorów jest dokładne rozpoznanie podłoża. Ta rolnicza zasada przekłada się również na dziedzinę zarządzania zasobami materialnymi i ludzkimi. W przypadku zasobów spółdzielczych wyróżniamy właśnie dwa rodzaje zasobów: materialne i ludzkie. Inna z kolei zasada wywodząca się z budownictwa mówi, że budowę domu zaczyna się od fundamentów. Fundamenty też są dwa: w znaczeniu dosłownym są to budynki oraz w przenośni są nimi ludzie – mieszkańcy osiedla.

Przytoczone powyżej reguły stosuje w swojej pracy Prezes Spółdzielni „Piast” - mgr Michał Marcinkowski. Prezes stara się być blisko fundamentów, dotrzeć do podłoża, do mieszkańców i ich problemów. W tym celu w styczniu b.r. z inicjatywy Prezesa w siedzibie Spółdzielni przy ul. Zawiszy Czarnego 8 odbyły się spotkania z mieszkańcami zasobów Spółdzielni. W dniu 20 stycznia od godz. 17.00 miało miejsce spotkanie z mieszkańcami Osiedla Tysiąclecie Dolne, w dniu 21 stycznia – z mieszkańcami budynków przy ul. Zawiszy Czarnego tzw. „kukurydz”, dzień później zaproszeni byli mieszkańcy Osiedla Tysiąclecie Górne, a w dniu 27 stycznia zorganizowano spotkanie dla użytkowników zespołu garaży przy ul. Piastów tzw. „karlików".

 

Na zebraniach Prezes omówił podstawowe sprawy związane z funkcjonowaniem Osiedli oraz bieżącymi i planowanymi remontami. Założone remonty i modernizacje dotyczą praktycznie każdego budynku. Prace o największych udziałach rzeczowo-finansowych, zbliżonych oraz przekraczających kwotę 100 tyś. zł przedstawiono w poniżej tabeli.

 

zakres robót

miejsce wykonywania

nr budynków

remont elewacji budynku

Piastów: 3, 5, 16

Tysiąclecia: 6, 21, 25

Zawiszy Czarnego: 6, 10

Armii Krajowej: 281-295

Chrobrego 38

remont pokrycia dachowego

Piastów 24

Zawiszy Czarnego 6

Tysiąclecia 88

remont dźwigów

Piastów 9

Zawiszy Czarnego 10

Tysiąclecia 90

Ułańska: 7, 11

remont instalacji wodno-kanalizacyjnej

Piastów 9

Tysiąclecia 88

wymiana instalacji oświetleniowej

Zawiszy Czarnego 2

remont nawierzchni chodników i parkingów

Piastów: 3, 10

Tysiąclecia: 88, 92

Chrobrego 38

Ułańska 16 - trakt pieszy

wymiana drzwi wyjścia na klatkę awaryjną

Piastów 9

przebudowa ścian ciągu komunikacyjnego

Chrobrego: 9, 32

wykonanie dodatkowych miejsc postojowych wraz z drogą dojazdową i oświetleniem

Piastów 22-24

przebudowa przewiązek pomiędzy segmentami budynku

Tysiąclecia 1

 

Tematem najczęściej i najdłużej dyskutowanym podczas wszystkich czterech zebrań był problem parkowania. Oprócz samych mieszkańców i Prezesa Spółdzielni wypowiadali się na ten temat również przedstawiciele VII Komisariatu Policji przy ul. Tysiąclecia 5. Poza mandatami za nieprawidłowe parkowanie, mieszkańcy życzyli sobie także częstszych umundurowanych patroli, gdyż czują się wtedy bezpieczniej. Aby ułatwić mieszkańcom zasobów S.M. „Piast” zaparkowanie swych samochodów, Spółdzielnia już w roku ubiegłym podjęła się montażu szlabanów usytuowanych przy wjazdach na parkingi pod budynkami. Szlabany te mają uniemożliwić pozostawianie aut na przyblokowych parkingach przez kierowców niebędących użytkownikami znajdujących się tam lokali. Z wypowiedzi mieszkańców budynku Piastów 3 wynika, że taki szlaban dobrze spełnia swoją rolę i wieczorem łatwiej jest znaleźć wolne miejsce, niż to było przed jego zabudową.

Dlatego też, w roku 2015 przewidziany jest montaż szlabanów przy budynkach Piastów 9, Piastów 16, Tysiąclecia 7, Tysiąclecia 9, Tysiąclecia 15 (2 szt.) Chrobrego 32 (2 szt.) Chrobrego 31 i Chrobrego 43. Sukcesywnie przybywa również nowych miejsc parkingowych. Przykładem jest oddany kilka miesięcy temu parking pomiędzy budynkami Piastów 24 i 26. Wkrótce rozpocznie się kolejna budowa przy Piastów 22 i 24.

Podczas zebrań mieszkańcy poruszali również swe indywidualne problemy, jak na przykład rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania. W takich przypadkach kierowani byli zwykle do kompetentnych pracowników Spółdzielni, którzy mogli udzielić szczegółowych wyjaśnień.

Na spotkaniu, w którym uczestniczyli użytkownicy garaży tzw. „karlików", padło pytanie dotyczące zalegających na przyległym terenie płyt azbestowych i innych odpadów.

Problem został zgłoszony do Urzędu Miasta Katowice, Wydział Kształtowania Środowiska już w kwietniu 2013 r. (pismo wraz z dokumentacją zdjęciową). W maju 2013r. właściciel terenu został wezwany przez Urząd do usunięcia odpadów. W lutym 2014r. Administracja przypomniała o temacie wysyłając kolejne pismo do Urzędu Miasta, a w marcu - prośbę o interwencję do Straży Miejskiej. We wrześniu 2014 zostało skierowane trzecie pismo do Urzędu z prośbą o informację o podjętych działaniach. Wiemy obecnie, że postępowanie jest w trakcie, a decyzja o usunięciu odpadów czeka na uprawomocnienie. Miejmy więc nadzieję, że odpady zostaną w końcu usunięte.

Faktem jest, że bardzo wiele spraw wymaga długich postępowań administracyjnych, często niezależnych od Spółdzielni, które czasem nadwyrężają cierpliwość stron oczekujących na ich rezultaty. Nie mniej jednak władze Spółdzielni „Piast” starają się być blisko problemów nurtujących mieszkańców Osiedla. Umożliwiają to właśnie omówione wyżej spotkania, jak również tradycyjne godziny przyjmowania mieszkańców przez Prezesa, Członków Zarządu i Rady Nadzorczej, a także Rad Osiedlowych.

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.