Start Strona główna lista artykułów Odszedł od nas Kazimierz Mirkowski

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Odszedł od nas Kazimierz Mirkowski Drukuj
wtorek, 01 marca 2016 08:49

Odszedł od nas Kazimierz Mirkowski –  społecznik, legenda osiedla Tysiąclecia.

Przez ponad ćwierć wieku, do ostatniego dnia życia, stawał w obronie spółdzielczości mieszkaniowej i spójności dużych osiedli mieszkaniowych. 18 stycznia 2016 r. nie pojawił się w Spółdzielni.

Choć często powtarzał „jestem już zmęczony”, widzieliśmy w nim kogoś niezniszczalnego, siłacza, który zawsze będzie. Nikt nie mógł uwierzyć, kiedy rano dotarła do nas wiadomość, że odszedł.

Kazimierz Mirkowski urodził się 20 stycznia 1942 roku w Sosnowcu. Tam też skończył szkołę podstawową i średnią, następnie studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Pracował w Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego MIASTOPROJEKT Katowice. Na przełomie lat 1980/90 zaangażowany był w rozwój telewizji kablowej na osiedlu Tysiąclecia poprzez Społeczny Komitet Mieszkańców do sprawy Satelitarnej Anteny Telewizyjnej, w skrócie SKM ds. SAT, który we wrześniu 1994 r. przekształcony został w stowarzyszenie SKM ds. SAT, jako przewodniczący tego stowarzyszenia. W drugiej połowie lat 90. kierowany przez niego SKM ds. SAT kwestionował niektóre prace remontowe w budynkach na osiedlu Tysiąclecia oraz koncepcję budowy stacji paliw przy ul. Ułańskiej.  Wykluczony uchwałą Rady Nadzorczej z członkostwa za działanie na szkodę Spółdzielni i jej członków, dopiero po 6 latach odzyskał prawa korporacyjne na mocy wyroku Sądu II instancji.

Skromny, jeździł  na rowerze i na nim woził swoje plakaty, gazety, ulotki.

W roku 2008 był jednym z organizatorów protestu przeciwko dopłatom z tytułu modernizacji budynków, a w konsekwencji zmian w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej Spółdzielni. W czerwcu 2008 roku wybrany do Rady Nadzorczej Spółdzielni, w której do grudnia 2008 r. pełnił funkcję przewodniczącego.

Prekursor tablic informacyjnych na osiedlu z 2013 r., które miały pełnić rolę szybkiego i skutecznego informatora o bieżących sprawach dotyczących wszystkich mieszkańców osiedla Tysiąclecia. Inicjator turnieju piłkarskiego BRASIL 2014. Pod koniec 2015 r. wszedł do Rady Jednostki Pomocniczej miasta Katowice nr 9.

Pasjonat, jeden z najbardziej zasłużonych działaczy naszej Spółdzielni zafascynowany swoim osiedlem, choć dla niektórych kontrowersyjny. Wciąż stawiał sobie kolejne wyzwania. Identyfikował się z Tysiącleciem jako największym osiedlem mieszkaniowym w południowej Polsce, działacz niezależny, przeciwnik rozproszonych wspólnot mieszkaniowych.

W Sejmie, przed Komisją Nadzwyczajną ds. spółdzielczości, w czerwcu 2013 roku powiedział: „Można spółdzielczość naprawić i można przeprowadzić zmiany, ale innowacje PO, to klęska dla spółdzielczości mieszkaniowej i wielkich osiedli.

Spółdzielczość przetrwała 2 wojny światowe, kryzysy społeczne i polityczne, totalitaryzmy, nie godzi się aby jakakolwiek partia rzucała wyzwania i rozwiązała spółdzielczość, która jest obroną ludzi. Tego będziemy bronić!!!

STOP poronionym pomysłom………”

Pożegnała Go rodzina, liczne grono przyjaciół, zarząd Spółdzielni i pracownicy.

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.