Start Strona główna lista artykułów Nasze zielone miasto

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nasze zielone miasto Drukuj
piątek, 05 sierpnia 2016 06:50

Katowice przez lata kojarzyły się z węglem, zapyleniem, zatrutym środowiskiem, metalami ciężkimi w glebie i skażoną wodą. Dzisiaj 48 procent, prawie połowa naszej powierzchni, to tereny zielone. Niewiele miast w kraju może się takim wynikiem pochwalić. Katowice mają ogromny potencjał przyrodniczy - lasy, atrakcyjne obszary zieleni miejskiej, ma coraz czystsze rzeki i stawy. Jesteśmy trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce.

Oprócz dwóch rezerwatów przyrody (Ochojec i Las Murckowski) interesującym obiektem są „Stawy na Tysiącleciu”. Jednym z nich jest zbiornik zwany stawem Maroko, mniejszy, częściowo zarośnięty przez trzcinę jest trudniej dostępny dla ludzi i stanowi ostoję dla wielu gatunków zwierząt. Oba zbiorniki są silnie zanieczyszczone jednak dzięki gęstym trzcinowiskom, działającym jak naturalny filtr zaobserwowano np. w stawie Maroko wiele gatunków ryb m.in. słonecznice, płotki czy karasie, kilka gatunków oczlików i rozwielitek, gniazdują tu ptaki wodno-błotne jak łyski, kurki wodne czy kaczki krzyżówki, łabędzie nieme, perkozy dwuczube, zaś na obszarze mniejszego stawu kumaki nizinne, różne gatunki ropuch, traszki i zaskrońce. Ten niewielki teren służy mieszkańcom do rekreacji, ale może być także miejscem do nauki biologii.

 


 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.